A tehetséggondozás kiemelt feladat
A Debreceni Egyetemen a tehetséggondozásnak több évtizedre visszanyúló hagyománya van.Az egyetem, és jogelőd intézményei, számos kiváló költő, tudós szellemi gyarapodását biztosította, és vitte tovább a debreceni oktatás hírnevét. Arany János, Kölcsey Ferenc, Hatvani István, Bay Zoltán csak pár név azok közül, akik maguk is debreceni diákok voltak, és professzoraik támogatásával tehetségük maximális kibontakoztatására törekedtek.
A tehetséggondozás kiemelt feladatnak számított és számít mai napig a világban, hiszen a tehetségek felkarolása, segítése civilizációnk tovább élésének és fejlődésének kulcsa. A Debreceni Egyetemen ezt felismerve 2000-ben olyan egységes tehetséggondozó programot alkottak meg a szakemberek, amely a mai napig példaértékű Magyarországon, és mintaként szolgál a felsőoktatási intézmények számára.
A 2000-es indulás óta a tehetséggondozó program szárnyai alól kerültek már ki Pro Scientia aranyérmesek, világversenygyőztesek, vannak köztük egyetemi oktatók, kutatók, fejlesztők, akik tudásukat kamatoztatva megpróbálják megtalálni a megoldásokat olyan problémákra, mint a légszennyezés, a betegségek, a fogyó vízkészlet vagy a társadalmi reprodukció.
2000-ben csupán 71 fő került be a DETEP-be az egyetemről, ma pedig már 550 fiatal tehetséget gondozunk, mentorálunk, remélve, hogy azt a tudást és munkamorált, amelyet az egyetemünktől kapnak, majdan továbbadják. Így hamarosan új nevek kerülhetnek föl az egyetem főépületének dicsőségfalára a nagy elődöké mellé, méltó társaként Adynak vagy Móricz Zsigmondnak.
Dr. Szilvássy Zoltán
rektor
Debreceni Egyetem